Forholdet til Xi Jinpings Kina: Regjeringens tilfredshet med status quo skremmer 

Av Merethe Lind Jodalen, Den norske Tibet-komité og Arne Melsom, Hongkongkomitéen i Norge

Vi takker statssekretær Thune for svaret på vårt åpne brev. Dessverre bærer hans svar preg av en motvilje mot å forholde seg til vår kritikk, og en motvilje til handling. Kan Norges insistering på dialog fremfor handling bunne i at vi i 2016 underskrev en ydmykende erklæring om å anerkjenne «Kinas territorielle integritet» og «kjerneinteresser»?

Les hele vårt tilsvar i Transit magasin

Dette innlegget er en oppfølging av vårt åpne brev som ble publisert 13. desember, og som ble  besvart av statssekretær Henrik Thune i Utenriksdepartementet 15. desember.

Andre innlegg som er relevante for denne saken:
Norge stikker hodet i sanden i møtet med Kina [leserinnlegg i Aftenposten, 2021-11-01]
Norge og Kina, hvilken vei velger Støre-regjeringen? [bloggartikkel, 2021-10-31]

Publisert av melsomblogg

Jeg skriver om ting jeg ser og hører, som andre også ser og hører. Som regel vet jeg i utgangspunktet ikke mer om temaene enn hvem som helst. Men jeg prøver å gjøre en innsats for å se forbi den første innskytelsen -men anstrengelsen vil nok være suboptimal fra tid til annen.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

%d bloggere liker dette: