Sykepleier og fagforeningsleder Winnie Yu kastes i fengsel i Hongkong

Av
Arne Melsomnestleder, Hongkongkomiteen i Norge
Jessica Kayi Chiu, leder, Hongkongkomiteen i Norge

Hongkongs vekst etter 2. verdenskrig var bygget på kapitalisme med liten offentlig regulering. Dette skulle videreføres i minst 50 år etter 1997 da kolonien ble en del av Folkerepublikken Kina. Fagforeningers rolle i Hongkong har vært begrenset, og arbeidstakerrettigheter har ikke vært sentrale for byens myndigheter.

En bred protestbevegelse i Hongkong kom i verdens søkelys i 2019. Med protestmarsjer med opptil to millioner deltakere i en by med sju millioner innbyggere. Med voldsomme trefninger mellom politi og radikale demonstranter. Og også med et dypere engasjement for å demokratisere og reformere samfunnet: Det ble det stiftet 495 nye fagforeninger. Den største av dem, Hospital Authority Employees Alliance (HAEA), organiserte 22 000 ansatte i helsesektoren. Sykepleieren Winnie Yu, som var med å stifte HAEA, ble valgt som organisasjonens første leder.

Les hele innlegget i Tidsskriftet Sykepleien

– – – – – – – – – –

Illustrasjon:
Foto fra Winnie Yus Facebook-side, gjengitt av Hong Kong Free Press

Utgitt av melsomblogg

Jeg skriver om ting jeg ser og hører, som andre også ser og hører. Som regel vet jeg i utgangspunktet ikke mer om temaene enn hvem som helst. Men jeg prøver å gjøre en innsats for å se forbi den første innskytelsen -men anstrengelsen vil nok være suboptimal fra tid til annen.

Legg igjen en kommentar