Sensur og fornektelse slår rot i Hongkong

I august 2023 klarte fotojournalisten Louise Delmott fra Associated Press å fange Hongkongs fremste samvittighetsfange med sin fotolinse: Jimmy Lai, mediegründer og demokratiforkjemper har nå sittet mer enn tre og et halvt år i isolat i Hongkong. 12. september sendte hans britiske advokater en hastehenvendelse til FNs spesialrapportør om tortur.

Nylig ble det kjent at Delmott er blitt nektet innreise til Hongkong. Journalistlagets leder har uttalt at byens myndigheter nå straffer journalister som publiserer artikler om kontroversielle saker fra et uavhengig perspektiv. Delmott er ikke alene. Hun er den ellevte personen som er nektet innreise i senere år.

Modige mennesker er diktaturets største frykt

Dette er åpenbart en reaksjon mot fotoreportasjen, og et uttrykk for diktaturets hat mot Jimmy Lai. Hongkongmyndighetene adopterer Beijings strategi med å retusjere historieskrivning: På samme måte som sentralmyndighetene slår hardt ned på tibetanere som er i besittelse av et portrett av sitt åndelige overhode Dalai Lama, forsøker Hongkong å viske ut alle spor av ledende opposisjonelle.

Dette er ikke det eneste eksempelet på at marionettstyret i Hongkong gjør alt de kan for å fjerne enhver påminnelse om de som er fengslet for sin utrettelige kamp for menneskerettigheter. Advokaten Chow Hang-tung ledet Hongkongs siste minnemarkeringer for massakren etter studentprotestene på Den himmelske freds plass i 1989. I likhet med Jimmy Lai har hun vært fengslet i mer enn tre år nå. 

Diktaturet er manisk opptatt av at befolkningen ikke skal få tilgang til nye fotografier av de ledende opposisjonelle. På vei inn og ut av rettslokalene må de forfulgte opposisjonelle gå gjennom en “pølse” som skal umuliggjøre fotografering. Sist gang Chows ansikt ble fanget av en kameralinse, var på vei inn i rettssalen i juni 2023 (artikkelens illustrasjonsfoto). Gjennom en sprekk mellom kjøretøyet som hadde fraktet henne fra fengselet og “pølsa”, under en koffert som ble holdt opp for å skjule henne, fanget en fotograf hennes smil.

Kinas tragedier retusjeres ut av historien

Chow Hang-tung hadde to viktige roller i Hongkong under protestbevegelsen i 2019. Som advokat hjalp hun mange av de unge som hadde blitt arrestert av politiet i forbindelse med protestene.

Viktigst var hennes rolle i ledelsen av Hongkongalliansen. Denne organisasjonen, som arbeidet for en demokratisk utvikling i Folkerepublikken, sto bak de årlige minnemarkeringene i Victoria Park, der ofrene for massakren ble hedret.

Historien om da Kinas militærmakt ble brukt mot nasjonens egne innbyggere, er for lengst visket ut av Folkerepublikkens egen historieskrivning. Men Hongkong var altså lenge et unntak. Det var ikke bare i Victoria Park at minnet om Tiananmen ble holdt høyt. I 2014 opprettet Alliansen et minnemuseum, der blant annet turister fra fastlandet kunne lære om hva som skjedde i Beijing og andre kinesiske byer 25 år tidligere.

En av statuene i danske Jens Galschiøts skulpturserie Pillar of shame kom til Hongkong til åtteårs markeringen av massakren. Bare noen uker før Hongkong skulle bli en del av Folkerepublikken, under ordningen “Ett land, to systemer”.

Men nå er kollapsen i Hongkongs frihet blitt massiv. Ikke bare er Chow Hang-tung og andre fra Alliansens ledelse blant diktaturets samvittighetsfanger. Museet ble tvunget til å stenge 1. juni 2021. Pillar of Shame, som var utstilt på permanent basis på campus til University of Hong Kong, ble fjernet og konfiskert på marionettregjeringens ordre 22. desember samme år.

Ifølge den regimetro avisen Sing Tao Daily ble det utskrevet en arrestordre på Jens Galschiøt i august 2023. Hans forbrytelse er at han laget en skulptur.

En annen som er engasjert i arbeidet for å minnes Tiananmen, er forfatteren Louisa Lim. Hun har skrevet en bok om hvordan historien undertrykkes i Kina. Boka har den talende tittelen The People’s Republic of Amnesia. Under et opphold i Beijing i 2015 besøkte hun fire universiteter i byen. Hun viste det ikoniske fotografiet av Tank man til hundre studenter. Bare femten av dem var kjent med fotografiets kontekst.

Vårt ansvar nå

Nå må resten av verden protestere mot den umenneskelige behandlingen som Jimmy Lai utsettes for i sitt mangeårige isolat. Og vi må formidle historien om 4. juni for å fortelle at makteliten i Beijing  ikke har noen legitimitet. Derfor arrangerte Amnesty Norge og Hongkongkomiteen en månedslang utstilling av en utgave av Pillar of Shame ved Universitetet i Oslo sommeren 2022, i samarbeid med universitetet.

– – – – – – – – – –

Illustrasjoner:
Skjermdump av foto av Lea Mok (Hong Kong Free Press), fra https://hongkongfp.com/wp-content/uploads/2023/06/ChowHangTung2-2-Copy-1568×882.jpg
Privat foto fra Universitetshagen

Utgitt av melsomblogg

Jeg skriver om ting jeg ser og hører, som andre også ser og hører. Som regel vet jeg i utgangspunktet ikke mer om temaene enn hvem som helst. Men jeg prøver å gjøre en innsats for å se forbi den første innskytelsen -men anstrengelsen vil nok være suboptimal fra tid til annen.

Legg igjen en kommentar