Jimmy Lai kan bli det neste offeret

Av
Arne Melsom, Hongkongkomiteen i Norge, nestleder

Jessica KaYi Chiu, Hongkongkomiteen i Norge, leder

12. februar la Politiets sikkerhetstjeneste (PST) fram sin årlige nasjonale trusselvurdering. Det framgår at Russland og Kina uten sammenlikning er de største truslene mot Norge.

Det er viktig at vi ikke glemmer den modige opposisjonen i de to stormaktene. Vi kan ikke forvente noen forbedring så lenge hegemonisøkende diktatorer sitter ved makten. I Hongkong pågår det i disse dager en rettssak der Norge er i en unik posisjon for å ansvarliggjøre overgriperne.

En ting autoritære diktaturer har til felles, er gjennomgripende frykt mot kritikk og opposisjon. Alt som kan rokke ved maktmonopolet må kontrolleres. Profilerte kritikere blir berøvet sin frihet, og dør i fengsel.

Les hele saken på Transit Magasins nettsider!

– – – – – – – – – –

Illustrasjon:
Public domain-foto fra Wikimedia (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jimmy_Lai_(cropped).jpg)

Utgitt av melsomblogg

Jeg skriver om ting jeg ser og hører, som andre også ser og hører. Som regel vet jeg i utgangspunktet ikke mer om temaene enn hvem som helst. Men jeg prøver å gjøre en innsats for å se forbi den første innskytelsen -men anstrengelsen vil nok være suboptimal fra tid til annen.

Legg igjen en kommentar