I Hongkong er rettssaken mot mediegründer og demokratiforkjemper Jimmy Lai nå i gang. På oppdrag fra Beijing fremstiller aktoratet ham som mesterhjernen bak protestbevegelsen i 2019.
At flere millioner hongkongere demonstrerte i et oppriktig forsøk på å beskytte sine friheter, er hinsides Xi Jinpings fatteevne. Lai skal bli syndebukken som må dømmes til livstidsstraff.
For å få Lai dømt, forvrenger og fabrikkerer diktaturet bevis. I 2019 tok Lai initiativ til en uttalelse fra den siste britiske guvernøren i Hongkong om innføring av en utleveringslov til Fastlands-Kina. Dette forvrenges av aktoratet som et eksempel på sammensvergelse med fremmed makter. Regimekritisk journalistikk behandles som landssvik.
Aktivisten Andy Li er et av aktoratets hovedvitner. Gjennom intervjuer har Washington Post avslørt at Li høyst sannsynlig ble torturert da han tilbrakte flere måneder i forvaring under umenneskelige forhold. Li blir nå holdt isolert i en psykiatrisk institusjon i Hongkong. Hans tvangstilståelse skal brukes for å få Lai dømt.
Advokater som jobber for å få satt Lai fri, har sendt en hastehenvendelse til FNs spesialrapportør mot tortur. De ber om at mishandlingen av Li blir tatt opp, og støtte til kravet om at Lis vitnemål må avvises.
Gjennom EFTA har Norge en frihandelsavtale med Hongkong. Partene forpliktet seg til demokratisk utvikling, respekt for menneskerettigheter og fundamentale friheter. Med krav om lojalitet til diktatoren og massefengslingen av pro-demokratiske politikere har Hongkongmyndighetene for lengst grovt misligholdt avtalen.
Likevel nekter våre myndigheter å ansvarliggjøre overgriperen ved å si opp avtalen. Nå må vi regne med at tortur kan legges til i listen over avtalebrudd. Er det nok nå, næringsminister?
– – – – – – – – – –
Illustrasjon: Fotografi av monumentet Tortur – aldri mer («Tortura nunca mais»), fra Recife i Brasil. Tilgjengelig fra Wikipedia under CC2.0.
